canlidestek

Demirdöküm Sancaktepe Servisi

Demirdöküm İsofast Kombi Arızaları

 Demirdöküm İsofast arıza kodları hakkında bilmek istedikleriniz bu yazımızda sizlere özel sunulmuştur. Bilgileri inceleyiniz. 

F1 = İyonizasyon arızası. Bu durumla alakalı yardımları Demirdöküm İsofast Servisi"nden almalısınız.

F2 = Kombi de hava akış sorunu var. Bu durumun birçok sebebi olabilir. Teknik açıdan servis yardımı almanız gerekmektedir.

F3 = Yenilene hava akış problemi. Bir süre bekledikten sonra sorun düzelmez ise mutlaka Demirdöküm Servisi ile görüşün.

F4/F16 =Kombi de iyonizasyon problemi var. Sorunun çözümlenmesi adına Demirdöküm Kombi Servisi"ni aramanız gerekir.

F5 =Kombi aşırı ısınma sorunu. Bu gibi arıza durumlarının birden çok sebebi bulunabilmektedir. Arızanın net bir şekilde tespiti ve çözümü adına mutlaka servis yardımı almalısınız.

F6 = Kalorifer NTC sensör arızası. Parça değişimi gerekeceğinden Demirdöküm Servis ile görüşerek yardım almanız gerekir.

F7 = Sıcak su sensör arızası. Bu durumda sıcak su sorunu ile karşı karşıya kalırsınız. Bu açıdan da parça değişimi gerekeceğinden servis yardımı almanız gerekmektedir.

F8 = Microfast devresi sensörün de arıza mevcut. Servisi arayarak yardımları almalısınız.

F9 = Basınç sensör arızası (kullanım suyu devresin de). Net teşhis ve çözüm adına servisi arayınız.

F10 = Kombi de ısıtma dönüş arızas mevcut. Bu sorunda mutlaka Demirdöküm Sancaktepe Servisi"ni aramanız gerekir.

F11 =Elektronik kart işlevini yapamıyor. Bu durumda cihaz hiçbir konumda çalışmaz. Karta müdahale gerekir ki bu sebeple servisi aramalısınız.

F12/F18 =Arayüz kartta hareket yok. Bu iki arıza durumunda da sebep aynıdır. Servisi arayarak kesin çözüm garantisi alabilirsiniz.

F13 = Anakart (elektronik kart) arızası. Çözüm kart tamiri ya da değişimi gerektirebileceğinden mutlaka Demirdöküm Kombi Servisi ile görüşmeniz gerekir.

F14 = Kombinin ısıtma durumu 95 derecenin üzerin de. Isıtma sıcaklığının olması gereken seviyenin üstünde olduğunu belirtir. Bu gibi durumlarda kullanıcı olarak müdahaleniz söz konusu olmaz. Yardım amacı ile servisi aramalısınız.

F15 = Steps motor arızası. Servis yardımı almanız gerekmektedir.

F17 = Kombi de voltaj düşüklüğü var. Bu arıza durumunda bir süre bekleyiniz. Sorun yine de düzelmez ve devam ederse cihazın ana kartı arızalanmış olabilir. Karta müdahale edilmesi adına servisi aramalısınız. Yalnız bu sorunu yeniden yaşamamak için regülatör cihazı kullanmanız şarttır.

F20 =Elektronik kart ile kullanıcı ara yüz kart uyumsuz. Bu durumda teknik servis ekibinin arızayı yerinde görerek tespit yapıp müdahale etmesi gerekmektedir.

F21 = Sirkülasyon problemi. Bu durumda cihazın devir daiminde sorun olabilir. Teknik açıdan yardımları Demirdöküm Sancaktepe Servis inden almanız gerekmektedir.

F23 = Kombide bulunan sıcaklık 5 C/sn den daha hızlı artıyor

 

 

ISTANBUL
ISTANBUL

Bizi daha iyi tanımak ister misiniz ?

Vaillant Sancaktepe Kombi ve Klima Servisi olarak 1994 yılından bu yana farklı tekniklerle fakat aynı kaliteyle etkinliklerimizi sürdürmekteyiz. Sektörümüzde var olmamızdaki ve etkinliklerimize önem vermemizdeki amaç müşterilerimizin memnuniyetlerini sağlayabilmek ve onları nedensiz yere başka firmalara yönlendirmemektir. .

devamı