canlidestek

Demirdöküm Sancaktepe Servisi

Demirdöküm Nitron Arıza Kodları

Demirdöküm Nitron arıza kodları hakkında bilmek istedikleriniz için hazırlamış durumda olan sayfamızı incelemenizi tavsiye ederiz.

F1 = Emniyet hatası (aşırı ısınmada olur). Bu sorunla karşılaştığınız zaman çözüm için Demirdöküm Kombi Servisi"ni aramalısınız.

F2 = Sıcak su sensörün de bağlantı arızası var. Bu sorunun giderilmesi amacı ile mutlaka uzmanını arayarak yardımları alın.

F3 = Tesisat sensörün de bağlantı sorunu var. Bu sorunda Demirdöküm Nitron Servisi sizlere yardımcı olacaktır.

F4 = Kombi de iyonizasyon arızası var veya kombiye gaz gelmiyor. Bu arıza durumunda önce dairenizde doğalgaz olup olmadığına bakın. Doğalgaz var ise cihazın bar değerine bakın. Doğalgaz yoksa gaz vanalarını kontrol edin. Bar değeri düşük ise su basın. Normal ise cihaza birkaç kez reset atın. Resetlemenin ardından sorun yine de devam ediyor ise bu durumda cihazın onarımı adına servis yardımı alın.

F5 = Cihazın hava akış sorunu mevcut. Bu sorunu yaşadığınız zaman Demirdöküm Nitron kombi çalışmayacaktır. Çözüm için de mutlaka Demirdöküm Nitron Kombi Servisi yardımı almalısınız.

F6 =Dış hava sensörün de kopukluk meydana gelmiş. Sorunun çözümlenmesi adına servisi arayınız.

F7 = Hava akış sensörün de bağlantı arızası var. Çözüm odaklı Demirdöküm Sancaktepe Servisi telefonunu arayarak ekiplerden yardım istemelisiniz.

F8 = Fan motoru görevini yapamıyor. Bu durumda Nitron kombide hava akışı sağlanamaz. Teknik açıdan çözüm adına fana müdahale edilmesi gerekmektedir. Tamir ya da değişim gerekebilir. Bu sebeple işi uzmanına bırakmanız gerekmektedir.

F9 = Cihaz da kablolama problemi var. Demirdöküm Servisi sizlere bu konuda yardımcı olacaktır.

F10 = Kombinin su basıncı düşük. Bu arıza kodu Nitron kombide sıkça karşılaşılabilir. Bu durumda dolum vanası ile cihaza 1,5 bar kadar su basmanız gerekmektedir. Su basma uygulaması sonrasında sorun düzelmezse cihazı resetleyin. Reset sonrasında mutlaka düzelme olacaktır. Düzelme olmadığında, işlemi yapamadığınızda ya da işlemle alakalı teknik destek almak istediğinizde mutlaka servisi arayınız.

F11 = Sirkülasyon arızası. Cihazın devir daim sorunu yarattığını belirtir. Teknik açıdan yardımları servisinden almalısınız.

F12 = Kombiye gelen voltaj düşük. Bu arıza kodu da karşınıza kış aylarında sıkça çıkabilir. Daireye gelen voltajın düşük olduğunu belirtir. Bu durumda bir süre voltajların düzene girmesini beklemelisiniz. Beklemeniz sonrasında sorunda düzelme olmaz ise servis yardımı almalısınız. Cihazın kartında sorun olabilir. Karta müdahale edildikten sonra da aynı sorunu yeniden yaşamamak için mutlaka kombi regülatörü kullanın.

 

 

 

ISTANBUL
ISTANBUL

Bizi daha iyi tanımak ister misiniz ?

Vaillant Sancaktepe Kombi ve Klima Servisi olarak 1994 yılından bu yana farklı tekniklerle fakat aynı kaliteyle etkinliklerimizi sürdürmekteyiz. Sektörümüzde var olmamızdaki ve etkinliklerimize önem vermemizdeki amaç müşterilerimizin memnuniyetlerini sağlayabilmek ve onları nedensiz yere başka firmalara yönlendirmemektir. .

devamı